Dlaczego warto czytać fantastykę?

Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po fantastykę. Czytanie fantastyki to przyjemność, możliwość oderwania się od rzeczywistości, ucieczka w świat wyobraźni i marzeń.

Wśród lektur szkolnych znajduje się niewiele powieści fantastycznych. Literatura fantastyczna w szkole traktowana jest trochę po macoszemu, a szkoda, gdyż powieści fantastyczne przekazują młodym czytelnikom pewne bardzo ważne wartości i dają młodym ludziom wiele cennych wskazówek, jak żyć, jak postępować.

Czego uczy literatura fantasy?

Wartością odgrywającą dużą rolę w życiu bohaterów powieści fantasy jest honor. Wszelkie działania podejmowane przez bohaterów prowadzone są zgodnie z honorem. O honorze bohaterowie nie zapominają nawet w chwilach słabości. Bohaterowie powieści fantasy stanowią więc wzorzec postępowania dla młodych czytelników. Postępowanie zgodne z sumieniem, z zasadami to bardzo ważna rzecz w życiu każdego człowieka.

Z literatury fantasy dowiadujemy się, czym jest poświęcenie oraz jak cenną rolę w życiu odgrywa motywacja. Człowiek posiadający silną motywację jest w stanie zdziałać bardzo wiele, potrafi zrobić takie rzeczy, o które sam siebie dotychczas nie podejrzewał. Powieści fantastyczne uczą nas, by robić dobre rzeczy w imię szczytnych celów. Dla nich bohaterowie powieści fantasy niejednokrotnie ryzykują i poświęcają własne życie. Nie robią tego nigdy z korzyścią dla siebie. Robią to dla innych, dla swoich bliźnich. Bohaterowie powieści fantastycznych nie są egoistami.

Głównych bohaterów powieści fantasy cechuje determinacja. Bohaterowie zawsze do czegoś dążą. Są wytrwali w dążeniu do wyznaczonego przez siebie celu. Robią wszystko, aby go osiągnąć. Nie zrażają ich przeciwności losu, które bohaterowie za wszelką cenę starają się przezwyciężać. W powieściach fantasy dobro zawsze zwycięża nad złem. Cel, do którego dążą bohaterowie powieści fantastycznych, zwykle osiągają poprzez współpracę z innymi. Praca w grupie często przynosi lepsze efekty niż samodzielne działanie.

Jedną z najczęściej wybieranych powieści z gatunku fantasy jest Harry Potter J.K. Rowling. Wszystkie części z tej serii spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Obowiązkową pozycją dla miłośników Harrego Pottera są pełne magii, tajemniczości, fantazji Baśnie Barda Beedle’a. To pozycja przeznaczona dla wszystkich fanów powieści fantasy i science fiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *