Jak zrobić ciekawe zdjęcia smartfonem?

Jeśli uwielbiasz robić zdjęcia i powoli odkrywasz swoją fotograficzną wrażliwość, to z pewnością doceniłeś już zalety niebywale przydatnego aparatu w swoim smartfonie. Dzięki temu nie umknie Ci żadna wyjątkowa sposobność do zrobienia ciekawych i zachwycających ujęć. Dlatego też warto poznać możliwości drzemiące w Twoim podręcznym aparacie fotograficznym.

Jak zrobić interesujące ujęcia aparatem w smartfonie?

Fotografowanie smartfonem, to jeden z fenomenów dzisiejszych czasów. Dzięki temu każdy może poczuć się fotografem, jeśli zauważy interesujący temat. W ten prosty sposób możemy dzisiaj szybko zarejestrować ciekawe okoliczności, emocje, architekturę, czy też po prostu urzekający widok. Jednakże fotografia kieruje się pewnymi regułami. Dotyczy to także zdjęć wykonywanych smartfonem. Jedną z nich jest odpowiednia kompozycja fotografii,  która ma wpływ na skupienie uwagi odbiorcy. W celu odpowiedniego skomponowania zdjęcia należy podzielić je na równe części, korzystając z linii pionowych i poziomych. Przecięcie tych linii tworzy tzw. mocne punkty. Najbardziej interesujące obiekty powinny znaleźć się właśnie w tych miejscach na Twojej fotografii. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi, zdjęcie staje się bardziej dynamiczne i tym samym mocniej przyciąga uwagę. Tło oczywiście skutecznie uzupełnia naszą kompozycję. Dlatego też, jeżeli główny temat zdjęcia przesuniemy do jednego z tych punktów, to uzyskamy miejsce na tło. Jest to tzw. metoda trójpodziału. Aby ją zastosować wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję w aparacie wbudowanym w smartfon i skorzystać z geometrycznej siatki, która bardzo ułatwia skomponowanie każdego zdjęcia. 

Kolejnym elementem udanej kompozycji są linie prowadzące. Aby wzmocnić ogólny wyraz swoich zdjęć, można zastosować nawet kilka linii, które poprowadzą uwagę odbiorcy w konkretnym kierunku. Równie ważna jest linia horyzontu, w szczególności, jeśli lubimy robić zdjęcia pejzaży. Najbardziej klasycznie wygląda fotografia z prostą linią horyzontu. Fotografowie trzymają się zasady, że linia horyzontu powinna znajdować się w 1/3 lub 2/3 wysokości kadru. Oczywiście warto także eksperymentować, aby zrobić niepowtarzalne ujęcia. Z kolei, jeśli chcemy, aby nasze zdjęcia były właściwie naświetlone, to musimy także prawidłowo ustawić parametry ekspozycji fotografowanego obiektu tzn. pomiaru światła. Oczywiście może on zostać ustawiony automatycznie przez światłomierz, wbudowany w aparat smartfonu. W tym celu należy dotknąć palcem na ekranie wybrane miejsce i od razu będziemy mogli dostrzec efekt tego zabiegu.

 

Jeśli więc udało Ci się zrobić ciekawe fotografie, smartfonem, to warto zdecydować się na internetową usługę, którą jest wywoływanie zdjęć przez internet. Dzięki temu zamiast przechowywać prawdziwe fotograficzne perełki na karcie SD będziesz mógł podzielić się nimi także z szerszym gronem odbiorców.

Polecamy!

Źródło zdjęć : unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *