Bezpieczeństwo w Twojej łazience

[REKLAMA]

Urządzając swoją łazienkę, pamiętamy najczęściej głównie o to, aby jej wystrój spełniał nasze oczekiwania wizualne. Powinniśmy jednak uświadomić sobie, że łazienka to miejsce, w którym dochodzi do największej ilości wypadków. Dlatego też warto zadbać o bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Chodniki łazienkowe czy płytki antypoślizgowe?

O powierzchnię antypoślizgową w łazience powinniśmy zadbać szczególnie wtedy, gdy w naszym domu mieszkają osoby starsze, dzieci lub osoby z niepełnosprawnościami. To oni bowiem najbardziej narażeni są na wszelkiego rodzaju upadki. Jak wiadomo, w łazience podłoga bardzo często bywa śliska, a to sprzyja niefortunnym wypadkom i spowodowanym w ten sposób kontuzjom. Niestety, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować kwestii wilgoci w łazience ze względu na naturalną specyfikę tego pomieszczenia. Możemy jednak pewnymi sposobami spróbować zminimalizować ryzyko niebezpiecznych wypadków. Jeśli urządzamy łazienkę od podstaw, warto pomyśleć o zamontowaniu płytek antypoślizgowych. Są to specjalne płytki, na których powierzchni najczęściej znajdują się wypukłe wzory. Jest to bardzo ważne, ponieważ w porównaniu z płytkami całkowicie gładkimi, dają one dużo mniejszą szansę na poślizgnięcie się na nich. Dodatkowo płytki antypoślizgowe mogą być pokryte specjalnym szkliwem lub impregnatem antypoślizgowym, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niefortunnego wypadku. Jeśli jednak nie urządzamy łazienki od podstaw, lecz musimy dostosować to pomieszczenie na przykład do potrzeb osoby starszej, która ma problemy z poruszaniem się, warto zainwestować w chodniki łazienkowe. Powinniśmy umieścić je w najbardziej strategicznych miejscach, takich jak na przykład wyjście spod prysznica czy z wanny. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko poślizgnięcia się na wilgotnych płytkach. Chodniki łazienkowe mogą stanowić ponadto bardzo gustowny dodatek do naszego wnętrza. Wówczas zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale także walory estetyczne.

Bezpieczny prysznic lub wanna

Do największej ilości wypadków w łazience dochodzi przy wychodzeniu z wanny bądź spod prysznica. Są to czynności szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Ich ograniczone możliwości ruchowe sprawiają trudności przy pokonywaniu wysokiej ściany brodzika czy wanny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla takich osób jest zamontowanie w łazience prysznica z brodzikiem podpłytkowym. Pod takim prysznicem stoimy właściwie bezpośrednio na płytkach, a więc eliminujemy uciążliwy problem pokonywania wysokiego brodzika przez osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Aby prysznic był w pełni bezpieczny dla takich osób, warto zamontować pod nim także specjalne siedzisko, dzięki któremu osoba starsza czy niepełnosprawna nie będzie musiała przez dłuższy czas stać pod prysznicem. Ta czynność bowiem równie często jest uciążliwa. Pomyślmy także o zamontowaniu w łazience specjalnych uchwytów, które pozwolą nam na przykład na bezpieczne wstawanie z siedziska pod prysznicem, z wanny czy z toalety. Uchwyty mogą być wyposażone dodatkowo na przykład w wieszaki na ręczniki, co nada im jeszcze większego waloru funkcjonalnego.

Jak zabezpieczyć łazienkę dla dzieci?

Dzieci są niezwykle narażone na niebezpieczne wypadki przydarzające się właśnie w łazience. Przede wszystkim, jak wspomniano już wyżej, należy zadbać o antypoślizgowe powierzchnie lub o wyposażenie pomieszczenia w chodniki łazienkowe. Dzieci ponadto narażone są często na poparzenia. Zwykle nie są w stanie jeszcze ocenić, czy woda ma dobrą temperaturę czy nie, a to może doprowadzić do bardzo przykrego urazu. Można mu zapobiec, montując w łazience baterie termostatyczne. Wówczas ustawiamy stałą temperaturę wody, niwelując w ten sposób ryzyko poparzenia się gorącym strumieniem. Przed dziećmi powinniśmy zabezpieczyć również wszelkie detergenty, które najczęściej przechowujemy właśnie w łazience. Istnieje bowiem ryzyko, że dziecko podczas zabawy może wypić tego typu substancję. Dlatego też powinniśmy przechowywać detergenty w szafce zamykanej na klucz lub na najwyższej półce, do której dziecko nie będzie w stanie dosięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *