Co wybrać – szklarnię ogrodową czy tunel foliowy?

Wiele osób niezwykle docenia smak wyhodowanych własnoręcznie warzyw oraz owoców. Niekiedy praca w ogrodzie staje się ich prawdziwą pasją. Niektórzy nie poprzestają na zwykłej uprawie. Chcąc zwiększyć plony i poprawić ich jakość, decydują się na szklarnię ogrodową lub tunel foliowy.

Szklarnia ogrodowa i tunel foliowy – podobieństwa

Obie te konstrukcje – zarówno szklarnia ogrodowa, jak i tunel foliowy – mają na celu przedłużenie wegetacji roślin, które uprawiamy. Hodowanie warzyw czy owoców pod tymi konstrukcjami sprawia, że jesteśmy w stanie utworzyć zupełnie odrębny mikroklimat, który będzie w pełni odpowiadał uprawianym przez nas roślinom. Należy pamiętać bowiem, że warunki atmosferyczne, nawet podczas letnich miesięcy, potrafią zaskakiwać. Niekiedy temperatura powietrza, szczególnie w nocy, bardzo gwałtownie spada, a to może sprawić, że nasze warzywa i owoce zmarzną, co przekreśli wiele dni naszej ciężkiej pracy. Szklarnia ogrodowa czy tunel foliowy pomogą nam takiej sytuacji uniknąć. Wiele warzyw i owoców do wzrostu potrzebuje dość wysokiej temperatury oraz wilgotności powietrza. Taką jesteśmy w stanie im zapewnić pod wymienionymi konstrukcjami. Posiadają one zazwyczaj specjalne wywietrzniki, dzięki którym możemy zagwarantować naszym roślinom właściwą cyrkulację powietrza. Jeśli więc w ciepły dzień czujemy, że w naszej szklarni czy tunelu zaczyna robić się zbyt gorąco lub wilgotno, wystarczy otworzyć wywietrzniki, które znajdują się najczęściej w bocznych ścianach konstrukcji. W zimny dzień pozostawiamy je zamknięte, dzięki czemu nie wytracamy niepotrzebnie cennego ciepła. Szklarnia ogrodowa oraz tunel foliowy pozwalają na przedłużenie wegetacji roślin. Dzięki nim własnymi warzywami i owocami możemy cieszyć się nawet wczesną wiosną czy późną jesienią. W warunkach standardowych rośliny nie przetrwałyby zazwyczaj ze względu na zbyt niską temperaturę powietrza. Zarówno szklarnia ogrodowa, jak i tunel foliowy pozwalają także na zmniejszenie szkód spowodowanych działaniem szkodników.

Różnice między szklarnią ogrodową, a tunelem foliowym

Zarówno jedna, jak i druga konstrukcja ma swoje zalety, ale i wady. Tylko od naszych osobistych preferencji zależy, co wybierzemy. Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest montaż oraz demontaż wspomnianych konstrukcji. Z pewnością montaż tunelu foliowego będzie łatwiejszy. W przypadku szklarni jest nieco trudniej, niezależnie od tego, czy wykonana jest ona typowo ze szkła, czy zawiera elementy poliwęglanowe. Szkło, jak wiadomo, jest bardzo delikatnym materiałem. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch, a straty będą bardzo duże. Płyty poliwęglanowe są bardziej elastyczne, jednak nie można ich nadmiernie wyginać, ponieważ niesie to ryzyko ich pęknięcia. Montaż tunelu foliowego jest nieco mniej problematyczny i tańszy. Jednak szklarnię ogrodową wykonać można samodzielnie, na przykład ze starych, zdemontowanych okien. Wówczas koszty znacznie się zmniejszają. Będzie to również doskonałe zadanie dla typowych złotych rączek. Jeśli naszą pasją jest majsterkowanie i lubimy wykonać coś samodzielnie od początku do końca, warto zastanowić się nad taką alternatywą. Z pewnością samodzielnie wykonana szklarnia ogrodowa będzie ogromną satysfakcją dla całej naszej rodziny. Warto także pamiętać, że szklarnia będzie nieco bardziej odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak na przykład grad. Tunel foliowy będzie znacznie szybciej ulegać w takich przypadkach uszkodzeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *