Aktualne terminy wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online w 2021 roku

Jesteś przedsiębiorcą i masz wątpliwości co do tego, od kiedy musisz wprowadzić w swojej firmie kasę fiskalną online? Jeśli tak, ten artykuł powinien Ci wszystko wyjaśnić. Sprawdź, czy na kasy fiskalne musisz postawić już od stycznia 2021 roku.

Z jakich kas korzystają przedsiębiorcy?

Zacznijmy od tego, że dziś przedsiębiorcy korzystają z kilku rodzajów kas fiskalnych. O pomoc poprosiliśmy tutaj konsultantów ze sklepu NetVet, którzy zajmują się sprzedażą kas fiskalnych, a ich ofertę znajdziesz pod linkiem https://netvet.pl/kasy-fiskalne/. Tak oto obecnie na rynku możemy spotkać następujące rodzaje kas fiskalnych:

  • kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii,
  • kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii,
  • kasy fiskalne online.

Pierwsze z nich są urządzeniami najstarszego typu, a ich cechą charakterystyczną są dwie rolki na paragony – wydawane klientowi i kopie. Drugi rodzaj kas kopie zapisuje na nośniku elektronicznym (karta SD), a najnowsze kasy fiskalne online wszystkie dane przekazują automatycznie do Centralnego Repozytorium Kas, do czego wystarczy stałe połączenie z Internetem.

Ograniczony dostęp tradycyjnych kas na rynku

Warto w tym miejscu zauważyć, że dwa pierwsze rodzaje kas były lub są ograniczone czasowo. Kasy z papierowym zapisem kopii mogłeś nabyć jedynie do 31 sierpnia 2019 roku, z kolei kasy z elektronicznym zapisem będą w sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku.

Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz lub za chwilę nie będziesz mógł korzystać z tych typów kas. Jeżeli kupiłeś je wcześniej, możesz je użytkować aż do czasu całkowitego wyeksploatowania. Jednak docelowo w każdym przedsiębiorstwie, w którym wymagana jest kasa, powinna znaleźć się kasa online.

Zmiany w harmonogramie wprowadzania kas fiskalnych online.

Pierwotnie pierwsza grupa przedsiębiorców z kas fiskalnych miała zacząć korzystać w 2018 r. Później dokonano zmian w planie, wskazując trzy terminy:

  • 1 stycznia 2020 roku – punkty sprzedające benzynę, olej napędowy i gaz; usługodawcy naprawiające pojazdy silnikowe oraz motorowery;
  • 1 lipca 2020 roku – stacjonarne placówki gastronomiczne i punkty oferujące usługi w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania; punkty zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
  • 1 stycznia 2021 roku – punkty fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne; usługodawcy prawniczy, budowlani, lekarze, dentyści; obiekty służące poprawie kondycji fizycznej.

W związku z COVID-19 plany ponownie uległy zmianie. Tak oto, pierwsza grupa, która miała wprowadzić kasy online 1 stycznia 2020 roku, już z nich korzysta. Zmiany dotyczą natomiast dwóch pozostałych grup.

Tak oto grupa, która miała wprowadzić kasy 1 lipca 2020 roku, obowiązek ten ma od początku 2021 roku. Z kolei grupa przedsiębiorców, dla których miały one być obowiązkowe od 1 stycznia 2021 roku, obowiązek ten mają przesunięty na początek lipca 2021 roku.

W szczegółach zmiany te opisuje artykuł stworzony przez naszych konsultantów, który znajdziecie pod linkiem https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *