Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

[REKLAMA]

Wiele osób jest dzisiaj zmuszonych do zaciągania kredytów. Te są bardzo różne. Raz wystarczy kredyt gotówkowy, innym razem niezbędny będzie kredyt samochodowy, a kolejnym mieszkaniowy lub hipoteczny. Co najważniejsze, banki i parabanki nie są instytucjami charytatywnymi i zawsze dokładnie weryfikują swoich klientów. Dlatego wcześniej kredytobiorcy powinni osobiście sprawdzić swoją zdolność kredytową, co dziś jest możliwe, a zrobić to można, nie opuszczając własnego mieszkania.

Zdolność kredytowa – co to takiego?

Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia przez kredytobiorcę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w ustalonym w umowie terminie. Właśnie od zdolności kredytowej zależy, jak wysoki będzie kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, a nawet limit na karcie kredytowej czy limit debetowy na koncie w banku.

Instytucje finansowe mają swoje sposoby i algorytmy wyliczania zdolności, biorąc pod uwagę wiele różnych czynników: wysokość dochodu, jego źródło, miesięczne koszty utrzymania, spłacane kredyty czy inne zobowiązania, wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko itp.

Jak zweryfikować zdolność kredytową?

Sprawdzenie zdolności kredytowej nie jest szczególnie skomplikowane. Najpopularniejszym narzędziem jest raport Biura Informacji Kredytowej, który można zamówić jednorazowo lub wykupić pakiet na 12 miesięcy.

W BIK przechowywane są wszystkie informacje dotyczące historii kredytowej klienta, a w tym te przekazywane przez banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, czyli SKOK-i. Dlatego w BIK znajdują się informacje o aktualnie i regularnie spłacanych zobowiązanych, ale również o kredytach z przeszłości. Jednak nie tylko w ten sposób można weryfikować swoją zdolność.

Jeszcze bardziej innowacyjnym narzędziem jest SMART SKANER. To nie tylko analiza zdolności kredytowej, ale znacznie bardziej zaawansowane narzędzie. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że to pierwszy na rynku produkt, który konsoliduje i analizuje informacje z różnych biur informacji kredytowej na temat kredytów bankowych i pozabankowych, tak zamkniętych, jak i otwartych.

W ten sposób klient jest w stanie zobaczyć prawdziwą ocenę historii kredytowej. To nie koniec, ponieważ SMART SKANER to także zalecenia wskazujące na to, co zmienić i ulepszyć, aby poprawić swoją zdolność kredytową lub uzyskać lepsze warunki kredytowe, co tyczy się kwoty pożyczki, terminu spłaty czy samego oprocentowania.

Nie ulega więc wątpliwości, że jest to niezwykle innowacyjne i zaawansowane narzędzie, z którego skorzystać powinien każdy, kto ma zamiar zaciągnąć kredyt w banku, ale nie tylko. SMART SKANER bada bowiem zdolność kredytową nie tylko w instytucjach bankowych, ale i w pozabankowych firmach finansowych, a więc na przykład parabankach. Korzystając z narzędzia, klient ma świadomość, jakiej wysokości kredytu może się spodziewać i jakie będą jego warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *