Skutki noszenia uszkodzonych soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są bardzo bezpieczną i komfortową metodą korekcji wad wzroku. Z takiego rozwiązania korzysta więc ogromna liczba osób na całym świecie. Niestety użycie soczewek w niektórych przypadkach może nieść ze sobą pewne ryzyko powikłań. Dotyczy to głównie przypadków, w których soczewki z różnych względów zostały uszkodzone. Jakie choroby oczu w tym przypadku mogą zagrażać? W jaki sposób bezpiecznie korzystać z soczewek?

Skutki noszenia uszkodzonych soczewek

Noszenie uszkodzonych soczewek może nieść ze sobą bardzo poważne komplikacje, bowiem postrzępione końcówki lub mikrouszkodzenia, skutkują w niektórych przypadkach uszkodzeniem rogówki oka. Narząd wzroku staje się w tym przypadku bardziej podatny na infekcje lub stany zapalne.

Uszkodzona soczewka wywołuje w niektórych przypadkach choroby oczu, takie jak na przykład zapalenie rogówki. Wymaga ono miejscowego aplikowania antybiotyku, a także stałej kontroli specjalisty. Do ponownego zakładania soczewek można przystąpić dopiero po całkowitym wyleczeniu. Jednocześnie osoby, które przeszły zapalenie rogówki, zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania zasad związanych z ich właściwą pielęgnacją oraz dbałością o higienę.

Pojawić się może również owrzodzenie rogówki. Schorzenie to także należy leczyć za pomocą antybiotyków miejscowych oraz leków przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych i przeciwbólowych. Jeśli stan pacjenta jest zły, wówczas konieczny może okazać się nawet przeszczep rogówki.

Co w przypadku założenia uszkodzonej soczewki?

Choroby oczu związane z założeniem uszkodzonej soczewki mogą być bardzo poważne w skutkach. Co zatem zrobić, gdy poczujemy, że jej struktura ulegała zniszczeniu? Przede wszystkim należy doprowadzić do jej jak najszybszego usunięcia. Następnie warto również zastosować łagodzące krople do oczu.

Do zdjęcia soczewki powinny skłonić przede wszystkim różnego rodzaju niedogodności związane z nieprawidłowym widzeniem, pomimo zastosowania odpowiedniej pielęgnacji. Niepokojący jest również dyskomfort oraz zaczerwienienie oczu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo soczewek i wzroku?

Oczy stanowią bardzo wrażliwy narząd i pełnią niezwykle istotną funkcję. Dlatego właśnie osoby korzystające na co dzień z soczewek kontaktowych muszą we właściwy sposób o nie zadbać. Podobnie jak oczy powinny być one odpowiednio nawilżone. Należy więc przechowywać je w specjalnym płynie pielęgnacyjnym. Dodatkowo ważne jest również delikatne obchodzenie się z soczewką. Nie należy dotykać jej paznokciami, gdyż doprowadza to do przerwania jej struktury. W pojemniku służącym do przechowywania soczewek musi znajdować się odpowiedni poziom płynu. Jeśli będzie go za mało, soczewka może przykleić się do ścianek pojemnika, a próba jej wyciągnięcia grozi wówczas możliwością jej rozerwania. Istotną kwestią jest także jakość samej soczewki. Produkty oferowane na acuvue.pl charakteryzują się najwyższą jakością zastosowanych materiałów oraz precyzją wykonania. Użytkownik zyskuje więc gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortu podczas codziennego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *