Zespół suchego oka jest nieuleczalną chorobą – raz zdiagnozowane objawy można jedynie łagodzić. Dlatego bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej chorobie i co za tym idzie stosować możliwie najskuteczniejszą profilaktykę.
Oto 4 fakty o zespole suchego oka, których nie znałeś. Pomogą ci unikać choroby i łagodzić występujące objawy, takie jak pieczenie, kłucie swędzenie i uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami. Skuteczną metodą radzenia sobie z przykrymi objawami jest korzystanie z leków – krople nawilżające do oczu mogą pomóc w walce z suchością oka, ale nie wyczerpują dostępnych metod.
1. Czym jest zespół suchego oka?
ZSO jest zespołem nieprzyjemnych objawów, które związane są z niedostateczną jakością i ilością filmu łzowego pokrywającego powierzchnię oka. Może to powodować jego suchość lub, paradoksalnie – problemy z nadmiernym łzawieniem. Dzieje się tak dlatego, że oko może próbować uzupełnić braki w warstwie łez pokrywających rogówkę, jednak złej jakości łzy nie są w stanie przyczepić się do oka. Taka sytuacja powoduje pogorszenie objawów, bo łzy dodatkowo powodują wymywanie filmu łzowego i jeszcze większe jego ubytki. Pomocne mogą być krople nawilżające do oczu.
2. Przyczyny ZSO
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zespołu suchego oka jest nadmierne wystawianie wzroku na działanie ekranu komputera. Biurowy tryb życia i ciągłe nadwyrężanie oczu przez kontakt z komputerem, tabletem i smartfonem nie wyczerpują jednak możliwych przyczyn ZSO. Mogą zaliczać się do nich także: zmiany hormonalne, choroby nabyte i wrodzone, laserowa korekcja wzroku, noszenie szkieł kontaktowych.
3. Ulga w objawach
Jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z objawami zespołu suchego oka jest stosowanie leków. Krople do oczu nawilżające mogą przynieść znaczną ulgę, ale warto zachować umiar w ich stosowaniu i przede wszystkim upewnić się, że korzystasz z odpowiednich kropel, które pomogą zamiast pogorszyć stan twojego wzroku. Krople na zaczerwienione oczy mogą na przykład zwiększyć ciśnienie w gałce ocznej i dodatków wysuszyć rogówkę. Stosuj tylko krople do oczu nawilżające albo tak zwane sztuczne łzy.
4. Dobra dieta to podstawa
Jeśli chcesz się cieszyć zdrowym wzrokiem, koniecznie włącz do swojej diety produkty spożywcze zawierające substancje korzystane dla oczu. Należą do nich pomarańczowe warzywa oraz wątróbka – to bogate źródła witaminy A, czyli beta – karotenu. Tłuste ryby takie, jak łosoś czy makrela oraz lniany olej dostarczą kwasów tłuszczowych Omega 3. Czerwone warzywa i owoce będą natomiast doskonałym źródłem antyoksydantów. Nie zapominaj o piciu co najmniej 1,5 litra wody dziennie – często to właśnie odwodnienie prowadzi do pogorszenia objawów suchego oka.
Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do poważnych powikłań z nieodwracalnym upośledzeniem widzenia włącznie.Dlatego warto szybko udać się do okulisty.