Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem?

Kupując mieszkanie, nie zawsze celem tak dokonywanej inwestycji jest chęć spełnienia własnych celów mieszkaniowych. Oznacza to, że kupujący wcale nie musi zamieszkać w nowo nabytej nieruchomości. Może potraktować ją jako długoterminową inwestycję. Pytanie tylko, czy rzeczywiście warto i czy nie wiąże się to z koniecznością poniesienia wysokiego ryzyka inwestycyjnego?

Mieszkanie na wynajem jak lokata

Najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania i pomnażania posiadanego kapitału, jest złożenie go w  banku na lokacie terminowej. Problem w tym, że z uwagi na skrajnie niskie stopy procentowe, jakie ustala Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim, nie można liczyć na lokatach na wyższy zarobek niż 2-3 proc. w skali roku. Takie będzie średnie oprocentowanie depozytów terminowych w polskich bankach.

Na tym tle znakomicie wypadają inwestycje w mieszkania na wynajem. Zyskowność dla takich inwestycji jest określana na poziomie od 3 do nawet 7 proc. w skali roku. Im lepsza lokalizacja nieruchomości, tym większe szanse na to, że szybko ją wynajmiemy i nie będziemy musieli pokrywać kosztów utrzymania mieszkania przez czas, kiedy będzie ono stało puste, bez najemcy.  Takiego ryzyka nie ma w przypadku dużych miast. Przykładowo, oferowane przez Extra Invest mieszkania do wynajęcia w Szczecinie są wysoce poszukiwane, a ich właściciele mogą liczyć na szybkie znalezienie najemców dla swoich nieruchomości.

Ryzyko inwestycyjne

Ryzyko inwestycji polegającej na zakupie mieszkania na wynajem nie jest tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Rzecz jasna jest to inwestycja pociągająca za sobą wysokie koszty, ale może przynieść stabilne zyski. Poza tym, zawsze można zrezygnować z wynajmowania lokalu mieszkalnego, przeznaczyć go tym samym na sprzedaż lub do spełnienia własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestycję w lokale mieszkalne na wynajem trzeba rozpatrywać w kategoriach długoterminowych.

Mieszkania z czasem zyskują na wartości, zwłaszcza te w dobrych lokalizacjach, w  dużych miastach. Oczywiście trudno mówić o powrocie do cen nieruchomości sprzed kryzysu gospodarczego, ale raczej one nie tanieją. Jeśli chcemy osiągnąć szybki zysk z inwestycji, nie powinniśmy inwestować kapitału w nieruchomości. W przeciwnym wypadku, warto rozważyć możliwość kupienia mieszkania na wynajem.

Jeśli nie posiadamy wystarczających środków finansowych do pokrycia inwestycji gotówką, można zaciągnąć kredyt hipoteczny, o ile mamy odpowiednio wysoką zdolność kredytową i co najmniej 15 proc. wkład własny, jaki wymagany jest przez polskie banki w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *