Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Zagadka rozwiązana!

Zastanawiasz się gdzie mieszka święty mikołaj? Sprawdź nasz poradnik

Mieszkańcy kilku miejsc na świecie spierają się obecnie gdzie mieszka św Mikołaj. Oczywiście należy mieć świadomość, że Świętym Mikołajem w religijnym znaczeniu był tylko biskup z Miry, a Ci zdecydowanie bardziej znani są tylko produktem marketingowym i mają raczej niewiele wspólnego ze świętością. Marzeniem każdego dziecka jest jednak odwiedzenie słynnego starszego pana. Dlatego też wielu maluchów zastanawia się, gdzie mieszka święty mikołaj?

Święty Mikołaj z Laponii

Legenda Świętego Mikołaja wróciła niespodziewanie w latach 30-tych XX wieku, długo po śmierci Mikołaja z Miry. Wizerunek brodatego, starszego mężczyzny w czerwonym ubraniu został bowiem wykorzystany w kampanii reklamowej znanej firmy Coca-Cola. W tym samym czasie jeden z dziennikarzy, który prowadził słuchowiska dla dzieci, zdecydował się uczynić ze świętego Mikołaja bohatera swojej audycji, lokując go właśnie w Laponii. W rezultacie postać stała się bardzo popularna w tak krótkim czasie, że konieczne było urządzenie jej biura w Laponii, które następnie przerodziło się w ogromną Wioskę Świętego Mikołaja. Obecnie działa ona przez cały rok.

Nie wszyscy mają świadomość, że istnieje możliwość otrzymania listu lub nagrania wideo od Świętego Mikołaja. Właśnie takie rozwiązanie ma w swojej ofercie firma Elfi. Osoby, które chcą sprawić najbliższej osobie wyjątkowy prezent pod choinkę, mogą zamówić list od prawdziwego Mikołaja z Laponii, który będzie zawierał nie tylko ręcznie odciśniętą złotą pieczęć, ale również imię danego dziecka na samym początku listu.

Wysyłka jest możliwa w zasadzie w każdym kierunku, do miejscowości w dowolnej części świata. Firma posiada w ofercie aż 28 gotowych treści listów. Z takiego upominku zadowolone będą nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe, które w przeszłości nie miały możliwości otrzymania podarunku w takiej formie.

Święty Mikołaj z Grenlandii

Duńczycy oraz Grenlandczycy również mają swojego Świętego Mikołaja, na którego mówią Julemanden. Jest on zdecydowanie skromniejszy niż fińskiego odpowiednika. Gdzie mieszka Mikołaj z Grenlandii? Znaleźć go można w chatce w okolicach wioski Uummannaq. Z kolei biuro zlokalizowane jest w mieście Nuuk.

Święty Mikołaj z Alaski

Kolejnym znanym Mikołajem jest amerykański Santa Claus, który swoją siedzibę ma na „Biegunie Północnym”. Wbrew pozorom bardzo łatwo można do niego dotrzeć. Warto wiedzieć, że North Pole (Biegun Północny po angielsku) jest miasteczkiem położonym pośrodku Alaski, a prowadzi do niego bardzo dobrej jakości droga asfaltowa. Z kolei w pobliżu znajduje się Fairbanks, czyli drugie pod względem wielkości miasto na Alasce. Ponadto, zawsze można zapytać kogoś o drogę, gdyż wszyscy okoliczni mieszkańcy doskonale wiedzą, gdzie mieszka święty mikołaj.

Praktycznie wszystko w miejscowości North Pole nawiązuje do Świętego Mikołaja. Jedna z ulic ma nazwę Santa Claus, z kolei patronem kolejnej jest Bałwan, czyli amerykański Snowman. Latarnie przypominają natomiast laskę Świętego Mikołaja. Święty Mikołaj zamieszkujący Alaskę różni się od swojego odpowiednika z Laponii i Grenlandii przede wszystkim kolorową koszulą, noszoną zamiast tradycyjnego czerwonego płaszcza.

źródło: Mikołajowe centrum https://www.listymikolaja.pl/gdzie-mieszka-swiety-mikolaj.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *