Ostatnimi czasy popularność zyskują w Polsce domki na wynajem, zwłaszcza domki w stylu nowoczesnej stodoły. Od dawna działają w Polsce agroturystyki ale czasy pandemii i konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiły, że pojedyncze, luksusowe domki zyskały na popularności, bo stały się alternatywą dla pokojów hotelowych w kurortach. Jeśli zastanawiacie się, czy warto zainwestować w dom rekreacyjny i czy to się opłaca, odpowiadamy, że zdziwicie się jak bardzo!
Czy inwestowanie w nieruchomości wakacyjne w Polsce się opłaca?
Czasy pandemii dosyć dużo zmieniły na rynku wynajmu. Co prawda coraz więcej osób spędza czas zagranicą ale wyjazdy krajowe stanowią największy odsetek wyjazdów wakacyjnych. Wg danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego „Turystyka w 2020 roku” w ciągu całego 2020 roku z obiektów turystycznych skorzystało 18,8 mln turystów. Liczba noclegów udzielonych turystom w 2020 r. wyniosła 54 mln, w tym 6,7 mln udzielono turystom zagranicznym. Na najwięcej udzielonych noclegów odnotowano w województwach: zachodniopomorskim, małopolskim oraz pomorskim. W przeliczeniu na 100 mieszkańców najwięcej turystów skorzystało w 2020 roku z noclegów w województwie zachodniopomorskim.
Wzrasta zainteresowanie noclegami poniżej 10 pokojów, miejsca agroturystyczne przeżywały swój boom w sezonie 2021 i ze względu na ciągle trwającą pandemię – wydaje się, że kameralne lokalizacje będą wciąż nabierały na znaczeniu. Coraz więcej Polaków chętnie korzysta z domów wakacyjnych o czym świadczy niesłabnąca popularność platformy Slowhop, która notuje miesięcznie nawet 550 tys. wejść na stronę. Domy wakacyjne stały się konkurencją dla hoteli, ponieważ w czasach ograniczeń sanitarnych, są jedyną alternatywą dla zatłoczonych ośrodków.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości na wynajem?
- Oczywiście zawsze najważniejsza jest lokalizacja.Jest to nieustająco najważniejszy czynnik powodzenia naszej inwestycji. Statystyki wskazują, że największe obłożenie mają obiekty położone w lokalizacjach uznawanych za całoroczne oraz położone w sąsiedztwie plaży, gór, szlaków turystycznych, atrakcji. Ważne również jest umiejscowienie samej nieruchomości: widok z okien, otoczenie, miłe sąsiedztwo.
- Drugim elementem jest zakres usług, z których może skorzystać Klient podczas niepogody, także w samej nieruchomości, dlatego istotna jest jakość/standard wyposażenia, oraz zakres świadczeń wewnątrz.
- Stopa zwrotu z inwestycji.Oferty condohoteli gwarantują stałą stopę zwrotu na poziomie od 6-10%, niemniej jednak należy od danego procentu odliczyć koszty operatora, opłaty eksploatacyjne, koszty napraw oraz podatek. Można rozważyć wynajem nieruchomości prywatnie, ale to zadanie jest absorbujące i wymaga stałego zaangażowania wynajmującego.
Całoroczny dom rekreacyjny jest ciekawą alternatywą dla osób, którym zależy na własnym miejscu, w którym mogą spędzić weekendy oraz urlop oraz korzystać w dowolnych terminach bez ograniczeń i wyznaczonego sztywno kalendarza „pobytów właścicielskich”. W takim przypadku inwestor ma większą swobodę decydowania, począwszy od wyposażenia wnętrza, ustalenie wysokości kosztów obsługi oraz wysokość opłat z najmu. Posiadacze nadwyżki kapitału mogą spełnić swoje marzenie o posiadaniu nieruchomości rekreacyjnej, dzięki ofercie producentów gotowych domów prefabrykowanych, których budowa jest prowadzona zazwyczaj przez maksymalnie 2 miesiące. Dzięki producentom domów prefabrykowanych, możemy szybko i bezpiecznie przejść przez proces inwestycyjny i cieszyć się własną nieruchomością rekreacyjną w ciągu zaledwie jednego kwartału.
Nowoczesne, inteligentne, ekologiczne domy całoroczne z dodatkową infrastrukturą.
Drewniany dom w stylu nowoczesnej stodoły idealnie wpisuje się w koncepcję Letniska. „Realizujemy budowy Inwestycji rekreacyjnych w całym kraju. Klienci to zazwyczaj zapracowani biznesmeni i oczekują realizacji projektów pod klucz, często zgłaszają się do nas osoby, które dysponują odpowiednimi środkami ale nie posiadają jeszcze nawet terenu. Zajmujemy się wówczas obsługą procesu także od momentu przygotowania biznesplanu. Klienci wybierają albo pojedynczy, większy dom ze spektakularnym wykończeniem lub kilka mniejszych obiektów w ramach jednego kompleksu. Zauważamy – mimo trwającego od marca kryzysu – wzmożone zainteresowanie dużymi inwestycjami. Inwestorzy mają więcej czasu i traktują bieżącą sytuację jako moment oddechu i chcą się poświęcić projektowaniu obiektu i realizacji swojego marzenia o posiadaniu niezwykłej nieruchomości, która będzie jednocześnie na siebie zarabiała” – mówi Dorota Burzec, CEO Domki Marysia. Obiekty stawiają na nowoczesność: charakteryzują się spektakularnymi przeszkleniami, elewacjami wykonanymi z drewna, dachy mogą mieć zintegrowane panele fotowoltaiczne a wnętrza sterowane zdalnie instalacjami Smart Home, umożliwiają zdalne zarządzanie funkcjami ogrzewania, oświetlenia, nagłośnienia i ochrony budynku.
Całoroczne: sauna, jacuzzi są propozycją uzupełnienia oferty i mogą stanowić poszerzenie atrakcyjności Obiektu a tym samym zwiększyć obłożenie lokalizacji poza sezonem.
Stopa zwrotu.
Inwestycja w dom rekreacyjny może mieć ogromny atut finansowy, ze względu na wciąż niewielką bazę jakościowych projektów tego typu w Polsce. Nawet przy średnim sezonie i obłożeniu tylko przez 151 noclegów w roku, nasza średnia roczna stopa wyniesie 16%, co przy jednoczesnej możliwości elastycznego korzystania z nieruchomości wydaje się być ciekawą alternatywą nawet dla mieszkań wynajmowanych długoterminowo.
Ilość sypialni | 2 |
Cena domu 50 mkw netto: | 359 999,00 |
Minimalna stawka najmu/noc | 399,00 |
Ilość nocy | 151 |
Roczny przychód netto: | 59 850,00 |
Miesięczny przychód netto: | 4 987,00 |
Roczna stopa zwrotu: | 16% |
Yeld: | 6 |
Warto pomyśleć o możliwości podpisania umowy Operatorskiej. W dużych ośrodkach rekreacyjnych działają firmy, które zajmują się sieciowo obsługą projektów w danych lokalizacjach. Podział zysków w zakresie 30% dla Operatora i 70% Inwestora następuje po odliczeniu kosztów, takich jak:
Prowizja sieci booking.com | 15% |
Usługa sprzątania | 4900 zł/rocznie |
Pranie, środki czystości | 1200 zł/rocznie |
Media: | 1600 zł/rocznie |
Przy realizacji inwestycji w budynek lub kompleks budynków warto zacząć od podstaw:
- pierwszym krokiem jest wytypowanie odpowiedniej lokalizacji
- należy dokładnie skosztorysować projekt i wykonać biznesplan, który oceni potencjał naszej inwestycji i pozwoli podjąć decyzje z zakresu wielkości nieruchomości i oczekiwanych zysków
- po uzyskaniu stosownych pozwoleń w urzędzie należy wybrać odpowiedniego Wykonawcę. Z doświadczenia wiemy, że z punktu widzenia Inwestora – całość procesu powinna być powierzona jednemu, kompetentnemu wykonawcy, który weźmie odpowiedzialność za proces Inwestycyjny
- realizacja projektu – aby była zakończona sukcesem, powinna być szczegółowo zaplanowana
- warto podpisać umowę z operatorem lub zabezpieczyć ze stosownym wyprzedzeniem – obsługę operacyjną naszej nieruchomości
- projekt, który ma dodatkowe wsparcie w zakresie marketingu: swoją stronę internetową, konta w social mediach – można uzupełniać materiałami już w trakcie budowy. Promocja obiektu zagwarantuje nam jego wynajem po skończeniu.
Artykuł opracowany we współpracy z ekspertami Domki Marysia