Choć w naszej strefie geograficznej ukazuje się naprawdę sporo serii, nie brakuje ich również gdzie indziej. Mało tego. Wiele z nich do dziś cieszy się jak najbardziej uzasadnioną renomą. Poniższy tekst poświęcimy więc właśnie takim monetom.
A na wstępie warto powiedzieć, że jak najbardziej jest o czym pisać i nie trzeba daleko szukać przykładów. Dość zresztą powiedzieć, że to właśnie spoza Europy wywodzi się pierwsza seria, która pozwoliła inwestorom lokować środki w fizyczną formę złota. Mowa tu o południowoafrykańskiej serii Krugerrand. Przez ponad pół wieku, bo seria ukazuje się od 1967 roku, aż do dziś, za jej wytwarzanie odpowiedzialny jest koncern Rand Refinery. Przedsiębiorstwo zresztą samo w sobie jest jednym z największych na świecie. Chodzi tu zresztą nie tylko o wytwarzanie monet, sztabek czy medali, ale też o wydobycie kruszcu. Firma ma zresztą ponad stuletnie doświadczenie. Nie dziwi wiec jego rozpoznawalność. Tytułowym motywem, jest postać Paula Krugera. Był on jedną z ważniejszych postaci dla Burów, a także ich konfliktu zbrojnego między Brytyjczykami. Na odwrocie dostrzec można z kolei sylwetkę antylopy springbok. Obecnie w sprzedaży znajdują się cztery nominały. Najmniejszy z nich jest równowartością jednej dziesiątej uncji trojańskiej. Zaś potencjalnie największy profit w przyszłości, może dać zakup numizmatu, którego nominał to równo jedna uncja trojańska.
Kolejną ze znaczących pozaeuropejskich propozycji, jest seria Gold Nugget. Wiąże się zresztą dość istotna kwestia. Właściwie jest ich zresztą kilka. Jest nią na pewno fakt, że choć w tytule znajduje się słowo samorodek, to już dawno nie graweruje się na tych australijskich monetach. Było tak jedynie przez trzy pierwsze lata produkcji, którą rozpoczęto w 1986 roku. Później zastąpiono je wizerunkami kangurów. Tu dochodzimy do kolejnej interesującej kwestii. Wspomniany motyw, nigdy nie jest identyczny z tym, wytworzonym w innym roku. Jest to czynnik, który może mieć znaczenie choćby wtedy, gdyby ktoś zechciał sprzedać posiadaną monetę u kolekcjonerów. Warto też wspomnieć, że Gold Nugget posiada także światowy rekord, jeśli idzie o wagę poszczególnej wyprodukowanej monetę. Waży ona aż tonę!
Na koniec warto też wspomnieć o amerykańskich seriach, które zasilają ten sektor rynkowy. Pierwsza z nich pojawiła się w 1986 roku. Mowa tu o serii Gold Eagle. Tutaj przewodnim motywem jest wolność. Jej swoista personifikacja, znajduje się na awersach monet z tej serii. Egzemplarze wytwarzane są z podziałem identycznym, jak w przypadku Krugerranda. Na kolejne monety, przyszło za Oceanem czekać kolejne dwadzieścia lat. Właśnie wtedy ukazał się American Buffalo. W tym wypadku, na awersie dostrzec można oblicze Indianina. Zaś tytułowe zwierzę, umieszczono na rewersie. Inaczej niż w przypadku poprzednika, tu wytwarza się wytwarza nominał równy jednej uncji.
Oferta na złoto inwestycyjne znajduje się w salonach Tavex, które oferują sprzedaż wysyłkową, jak i od ręki w jednym z oddziałów w całej Polsce. Tavex to firma, która z powodzeniem od 30 lat działa na rynku metali lokacyjnych.