Jak przystosować dom dla osoby niepełnosprawnej?

[REKLAMA]

Osoby niepełnosprawne bardzo często mają sporo problemów z normalnym funkcjonowaniem we własnym domu, a wynika to przede wszystkim z faktu, że ich rodziny nie zdają sobie sprawy z możliwości zagwarantowania im wielu udogodnień. Na etapie tworzenia projektu wymarzonego domu można podjąć kroki, dzięki którym osoba niepełnosprawna będzie mogła radzić sobie w życiu codziennym bez większych problemów.

Nie ulega przecież najmniejszej wątpliwości, że możliwość samodzielnego wykonywania różnych czynności to dla każdego wspaniała perspektywa.

Na co należy zwracać szczególną uwagę? Najistotniejsze są wszelkie schody, progi, blaty, a także okna, dodatkowe poręcze czy różnice poziomów na kondygnacjach. Choć na osobę niepełnosprawną przeciwności czekają praktycznie w każdym domu, wiele z nich można wyeliminować. Tym bardziej, że proces budowy przyjaznego osobie niepełnosprawnej domu można rozpocząć już na etapie gospodarowania działki.

Bardzo ważne jest swobodne wchodzenie do domu

Stosunkowo często jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakimi muszą borykać się osoby niepełnosprawne, jest nieodpowiednia szerokość drzwi lub furtki. Wydaje się, że minimalna szerokość powinna wynosić około metra, aby bez większych problemów zmieścić na przykład wózek inwalidzki. Ponadto, należy mieć na uwadze nie tylko furtkę, ale również drzwi frontowe czy drzwi na taras. Dobrym rozwiązaniem może się okazać zastąpienie klasycznych schodów przystosowaną dla wózków rampą oraz zaprojektowanie szerokich korytarzy.

Nierzadko spory problem stanowią zdecydowanie zbyt nisko zamontowane gniazdka elektryczne – osoby poruszające się na wózku inwalidzkim powinny móc korzystać z kontaktów ulokowanych na wysokości przynajmniej jednego metra. Poza tym, kluczową kwestią może się okazać pozostawienie wolnej przestrzeni pod blatami kuchennymi, aby móc zmieścić tam wózek inwalidzki. Mile widziane są różne uchwyty i poręczne, znacznie ułatwiające sprawne poruszanie się po domu.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dość popularnym rozwiązaniem jest tworzenie niewielkich, wręcz małych łazienek oraz toalet. W przypadku osoby niepełnosprawnej niezbędne jest zapewnienie jej co najmniej dwóch metrów przestrzeni manewrowej. Dodatkowo, trzeba zastanowić się nad wykorzystaniem przeciwpoślizgowych materiałów, ulokowaniem wszystkich akcesoriów na odpowiedniej wysokości i tym podobnych kwestiach.

Dostosowanie projektu do potrzeb takiej osoby może być kluczowe

Warto mieć na uwadze fakt, że projekt domu dostosowany do potrzeb i wymagań osoby niepełnosprawnej może mieć zbawienny wpływ na jakość oraz komfort jej życia. Rzecz jasna, większość czynników i podjęcie konkretnych kroków zależy przede wszystkim od danej choroby, jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Niepełnosprawność niepełnosprawności nie zawsze jest równa, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest staranna analiza potrzeb bliskiej osoby i zagwarantowanie jej wszystkiego, co jest dla niej niezbędne.

Zdecydowanie najważniejsze wydają się trzy kluczowe kwestie – zapewnienie osobie bliskiej odpowiednich wymiarów drzwi czy furtek, ulokowanie wyposażenia domostwa na właściwej wysokości oraz zastąpienie wyjątkowo niewygodnych schodów podestami oraz podjazdami.

Portal DobraNieruchomość.pl  wsparł nas merytorycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *