Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Bardzo często kierowcy zastanawiają się, co jaki czas należy sprawdzać stan klocków hamulcowych w samochodzie. Drugim ważnym pytaniem jest to, czy za każdym razem należy wykonywać kontrolę w warsztacie samochodowym, czy można zrobić to samemu? Podpowiadamy, jak samodzielnie sprawdzić stan klocków hamulcowych i oszczędzić swój czas.

Bardzo często kierowcy zastanawiają się, co jaki czas należy sprawdzać stan klocków hamulcowych
w samochodzie. Drugim ważnym pytaniem jest to, czy za każdym razem należy wykonywać kontrolę w warsztacie samochodowym, czy można zrobić to samemu? Podpowiadamy, jak samodzielnie sprawdzić stan klocków hamulcowych i oszczędzić swój czas.

Dlaczego należy sprawdzać stan klocków hamulcowych regularnie?

Klocki hamulcowe z biegiem czasu ulegają zużyciu. W momencie, kiedy osiągną one stan całkowitego starcia, to podczas hamowania zamiast specjalnej warstwy będzie ścierana metalowa okładzina. Czy to oznacza, że hamulce przestaną działać? Nie tak szybko. Początkowo będą one dalej hamowały, jednak po pewnym czasie tarcze hamulcowe będą musiały zostać wymienione na nowe. Jest to naturalny proces, który zależy od twardości surowca. Metalowa okładzina jest zdecydowanie twardsza niż powłoka ścierna klocka hamulcowego. Wpływa ona na nagrzanie tarczy i jej wygięcie. Po pewnym czasie przy hamowaniu będzie można poczuć charakterystyczne „bicie”.

Jakie są skutki użycia zużytych klocków? Co mówią eksperci https://brakestock.pl/instrukcje/view-jak-sprawdzic-klocki-hamulcowe.html

W jaki sposób sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Najprostszym sposobem, dzięki któremu można mieć kontrolę nad zużyciem klocków hamulcowych jest zamontowanie specjalnych czujników, które będą informowały nas o stanie tej części układu hamulcowego. Dostępne są wersje zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. Skąd będzie wiadomo, że klocki hamulcowe należy wymienić?

W czujnikach elektrycznych, w momencie, kiedy powłoka ścierna będzie mniejsza niż 2mm, wysyłana jest informacja. Na desce rozdzielczej zaświeci się specjalna ikonka, która poinformuje nas, że konieczna jest wymiana. Zazwyczaj w tego typu czujnika występują dwa kolory sygnalizacyjne. Żółty oznacza, że na klockach można przejechać jeszcze kilkaset kilometrów, czerwona, że konieczna jest natychmiastowa zmiana.

W czujnikach mechanicznych nie ma opcji sygnalizatora świetlnego. Zamontowana jest w nim blaszka, która w momencie zbliżania się do granicy ścieralności klocków wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk informujący kierowcę o konieczności wizyty w warsztacie samochodowym.

Czy czujniki działają zawsze poprawnie?

Kierowcy często zadają sobie jeszcze jedno pytanie. Czy czujniki zawsze podają prawdziwe informacje o zużyciu klocków hamulcowych? Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W momencie, kiedy nie pojawiają się żadne problemy z układem hamulcowym – działają poprawnie. W przypadku kłopotów z naciskiem, czy klinowaniem się tłoczka mamy do czynienia z sytuacją, w której klocki nie ścierają się równomiernie. Czujniki mają jedną wadę – doczepiane są wyłącznie do jednej pary klocków. Sytuacja problemowa może sprawić, że czujnik nie zadziała, a których z klocków będzie zużyty. Jak zapobiegać takim przypadkom? Pomimo nowoczesnej technologii warto raz na jakiś czas sprawdzać wygląd hamulców. Należy wziąć pod uwagę zacisk, który znajduje się po ich bocznej stronie. Jeżeli dostrzegamy element ścierny – wszystko jest w porządku.

Każdy z wyżej wymienionych sposobów sprawdzania klocków hamulcowych może zawieść w momencie pojawienia się problemu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwość wobec hamulców lub dziwnych dźwięków wydawanych z pojazdu – warto zgłosić się do warsztatu samochodowego.

Brakestock.pl

1 thought on “Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *