Jak działa silnik prądu stałego

[REKLAMA]

Już na początku XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze silniki, które dały początek znanym nam silnikom samochodowym, czy występującym w różnych urządzeniach elektrycznych. Jednym z najbardziej popularnych dziś silników jest silnik prądu stałego. Na czym polega zasada jego działania i gdzie najczęściej jest on wykorzystywany?

Krótka historia silników

Michael Faraday postrzegany jest jako pionier w dziedzinie budowy silników elektrycznych. W 1821 roku zbudował urządzenie, za pomocą którego zademonstrował ruch przewodnika w polu magnetycznym. Był to tzw. silnik Faradaya, który składał się z magnesu oraz ze swobodnie zawieszonego przewodu, zanurzonego w rtęci umieszczonej w rowku o kształcie okręgu, który otaczał magnes. W momencie, kiedy przez przewód przepływał prąd elektryczny, obracał się wokół magnesu. Dowiodło to, że prąd jest w stanie wytworzyć pole magnetyczne wokół danego przewodnika.

Współczesny silnik prądu stałego w kształcie tarczy, opiera się na Kole Barlowa z 1822 roku i Dysku Faradaya z 1831 roku.

Co ciekawe, ten przypadek właściwie sprawił, że zostały wynalezione silniki prądu stałego w znanej nam, nowoczesnej wersji. Zenobe Gramme połączył wówczas uzwojenie dynama z oddzielnym źródłem prądu. Maszyna naukowca była pierwszym używanym w przemyśle silnikiem elektrycznym.

Czym jest silnik prądu stałego?

Pod pojęciem silnik prądu stałego należy rozumieć silnik elektryczny, który jest zasilany prądem stałym. Jego zadanie to przekształcenie energii elektrycznej w energię mechaniczną. Może on pracować zarówno jako silnik, jak i prądnica. Rozwiązania tego typu można podzielić na kilka kategorii, biorąc za punkt wyjścia sposób, w jaki wzbudzają one pole magnetyczne. Pod tym względem wyróżnia się silniki prądu stałego obcowzbudne oraz samowzbudne.

Silniki te mają szerokie zastosowanie w motoryzacji i w przemyśle maszynowym. Można je kupić oddzielnie i wymieniać w maszynach, quadach czy w skuterach, w których uległy awarii. Oddzielnie silnik prądu stałego kupimy m.in. w sklepie MAGMA. Warto zapoznać się wcześniej z pełną specyfikacją silników, jakie sprzedający posiadają w swoich ofertach, aby kupić dokładnie ten silnik, którego rzeczywiście potrzebujemy. Przy zakupie bierze się pod uwagę moc silnika, jego typ, rodzaj zasilania, wysokość obrotów z obciążeniem, wielkość wałka i to, czy producent lub sprzedający udzielają na bezawaryjność gwarancji i na jaki okres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *