Jak złagodzić ból gardła?

[REKLAMA]

Pieczenie i drapanie w gardle, chrypka, trudności w połykaniu i ból podczas mówienia – te nieprzyjemne objawy towarzyszą przede wszystkim przeziębieniu, anginie i grypie. Jak można je złagodzić?

Ostre zapalenia gardła głównie związane są z infekcją wirusów, ale również mogą pojawić się w wyniku zakażeń bakteryjnych czy grzybicznych. W przypadku infekcji wirusowych objawy zwykle nie są nasilone, natomiast dla chorób bakteryjnych, na przykład anginy, która wywołana jest przez bakterie paciorkowce β-hemolizujące z grupy A, są bardziej intensywne.

Warto także pamiętać o tym, że zapalenia gardła mogą towarzyszyć chorobom takim jak odra, ospa wietrzna, różyczka, dlatego wtedy, gdy pojawiają się wysoka gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i przygotować diagnozę w celu rozpoczęcia kuracji.

Jeżeli jednak infekcja gardła nie wskazuje na poważną chorobę, można skorzystać z domowych środków na złagodzenie bólu i innych nieprzyjemnych objawów. Zaleca się przede wszystkim dużo picia, na przykład herbatę z miodem, sokiem malinowym i cytryną, napar z rumianku i kwiatów z lipy czy czarnego bzu, które mają właściwości rozgrywające i antyseptyczne. Można również zdecydować się na płukanie gardła naparami z rumianku, kory dębu czy szałwii albo przegotowaną wodą z dodatkiem soli czy sody. Na bolące gardło oraz przeziębienie i grypę mogą pomóc ponadto syrop przygotowywany ze świeżej cebuli oraz czosnek, który także ma naturalne właściwości antyseptyczne.

Bóle gardła mogą być także złagodzone z wykorzystaniem specjalnych środków dostępnych w aptekach bez recepty. Bardzo dobrze nadają się w tym celu tabletki do ssania, a także spraye, na przykład Tantum Verde, które zawierają benzydaminę – jest to lek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy, który wykazuje działanie odkażające, oddziałując na różne gatunki bakterii i grzybów. Więcej informacji na temat leku można znaleźć na stronie internetowej: Tantumverde.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *