Niezwykłe właściwości resveratrolu.

[REKLAMA]

Resweratrol jest substancją wytwarzaną w roślinach, w celu ochrony przed infekcjami, stresem oksydacyjnym i promieniami UV. Substancja ta powstaje w wyniku fermentacji skórek z winogron, w związku z tym występuje w winie. Nie od dziś czerwone wino uważane jest za sposób na obniżenie cholesterolu i ochronę przed zawałem serca.

Resweratrol chroni serce i układ krążenia.

Dzięki tej substancji hamowana jest agregacja płytek krwi, a tym samym mniejsze jest ryzyko zakrzepów w układzie krążenia oraz obniża się cholesterol LDL. Poza tym resweratrol chroni serce przed zawałem oraz chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie, przeciwdziała nowotworom. Jest pomocny w leczeniu cukrzycy typu II, ponieważ usprawnia kontrolę glikemii we krwi oraz przyczynia się do zwiększenia wrażliwości komórek na insulinę, regulując poziom stężenia insuliny we krwi. Dzięki takiemu działaniu resweratrolu dochodzi także do obniżenia masy ciała, a zatem przeciwdziałaniu otyłości.

Niezwykłe działanie resweratrolu.

Resweratrol ma wpływ na narząd wzroku- chroni plamkę żółtą przed zwyrodnieniem związanym z wiekiem. Plamka żółta jest centralną częścią siatkówki, która będąc uszkodzona powoduje pogorszenie wzroku, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Zaobserwowano pozytywny wpływ resweratrolu na ochronę komórek mikrogleju, a to spowodowało hamowanie progresji choroby Alzheimera. Ten korzystny wpływ stwierdzono również przy innych chorobach neurodegeneracyjnych np. choroba Huntingtona czy Parkinsona.

Substancja ta korzystnie wpływa także na układ mięśniowy, zwiększając regenerację tkanek mięśniowych oraz zapobiegając ich uszkodzeniom. Ponadto wspomaga układ kostny poprzez hamowanie demineralizacji kości oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Wzmaga również produkcję komórek kostnych oraz przyspiesza różnicowanie szpiku kostnego.

Ciekawostką jest, że resweratrol może mieć wpływ na płodność u kobiet. Na podstawie badań przeprowadzonych na amerykańskich kobietach, stwierdzono, że u kobiet, które spożywały czerwone wino, ilość komórek jajowych do zapłodnienia jest większa, niż u tych kobiet, które wina nie piły. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, czy czerwone wino było jedynym aspektem, odpowiedzialnym za większą ilość komórek jajowych, dlatego trzeba podejść do tego z dystansem. W żadnym wypadku nie należy nadużywać alkoholu, jeśli kobieta ma w planach zajście w ciążę.

Resweratrol ma działanie detoksykujące- zmniejsza toksyczność leków oraz przyspiesza usuwanie szkodliwych metabolitów, usprawniając przy tym pracę wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *