Olej lniany – najzdrowszy, o wielu cennych właściwościach

Na rynku znaleźć możemy sporo olejów roślinnych, ale to właśnie olej lniany uważany jest za jeden z najzdrowszych. Najważniejsze składniki decydujące o jego cennych właściwościach, to witamina E oraz pokaźne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej lniany – skład i właściwości

Olej lniany posiada w swoim składzie wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Kwasy omega 3 i 6 biorą udział w budowie komórek oraz produkcji hormonów. Ponadto są odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, a także obniżanie stężenia cholesterolu – frakcji LDL.

Ze względu na zawartość witaminy E, nazywanej witaminą młodości, olej lniany doskonale wpływa na kondycję skóry. Jest to także witamina ważna dla prawidłowego działania układu krwionośnego. Witamina E to naturalny i silny przeciwutleniacz, który chroni przed wolnym rodnikami sprzyjającymi rozwojowi wielu schorzeń, w tym nowotworowych.

Regularnie spożywanie oleju lnianego, wpływa korzystnie na stan całego organizmu. Jest on jednak ceniony także ze względu na właściwości kosmetyczne. Nienasycone kwasy tłuszczowe pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie skóry. Olej lniany zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, elastyczność i wzmacnia ją, przez co staje się ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Jak powstaje olej lniany?

Jeden z najzdrowszych pośród olejów roślinnych – lniany, powstaje z nasion lnu zwyczajnego poprzez ich tłoczenie. Wyciskanie nasion na zimno pozwala zachować maksimum cennych właściwości, dlatego zaleca się wybieranie olejów zimnotłoczonych. Ma on specyficzny zapach i smak, poza tym lekko żółtawą, ciemną lub nawet brązowawą barwę. Stosowany jako dodatek do potraw, podwyższa nie tylko ich walory zdrowotne, ale i jest w stanie wpłynąć na uzyskanie ciekawego smaku.

Znany od dawna!

Z właściwości oleju lnianego korzystali już starożytni, nawet ojciec medycyny – Hipokrates. Artyści za to używali go do zabezpieczania swoich dzieł przed działaniem warunków zewnętrznych. Dziś chętnie znajdujemy dla niego miejsce zarówno w swojej kuchni, jak i w łazience, gdzie poddajemy się zabiegom pielęgnacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *