Pielęgnacja kostki brukowej – co trzeba wiedzieć?

Kostka brukowa to bardzo lubiany materiał, który często wykorzystuje się do wykańczania nawierzchni – również tych przydomowych. Bruk wyróżnia się doskonałą wytrzymałością, dzięki czemu może Ci służyć nawet przez dziesiątki lat. Warto jednak wiedzieć, jak o niego dbać. Wówczas będzie wyglądać jeszcze piękniej i zachowa wszystkie swoje walory.

Okresowe mycie kostki brukowej – co i jak?

Zasadniczo kostce nie szkodzi ani intensywne słońce, ani mróz, śnieg czy deszcz. Jest to materiał wykonany z myślą o wieloletnim użytkowaniu na zewnątrz, dlatego zazwyczaj nie potrzebuje wiele, by wyglądać dobrze. Bruk jest jednak porowaty, dlatego z czasem wnika w niego kurz i różne inne zanieczyszczenia. W efekcie może tracić kolor i elegancki sznyt. To dlatego od czasu do czasu zaleca się czyszczenie kostki brukowej.

Okresowe zabiegi czyszczące można wykonywać raz lub dwa razy do roku – np. wiosną i jesienią. Najlepszym narzędziem do tego celu okazuje się myjka ciśnieniowa, która skutecznie usuwa nagromadzony kurz i brud, a często również powierzchowne plamy. Kostkę można też wyszorować twardą szczotką, jednak jest to znacznie bardziej pracochłonna metoda. Czyszczenie kostki brukowej z mchu czy wyrastającej spomiędzy fug trawy to zadanie dla odpowiedniego środka chemicznego.

Czyszczenie kostki brukowej – usuwanie plam

Może się zdarzyć, że intensywne szorowanie lub mycie kostki brukowej wodą pod wysokim ciśnieniem nie poradzi sobie z niektórymi plamami. Wtedy można zastosować chemię – najlepiej specjalistyczną, przeznaczoną do bruku. Preparat do czyszczenia kostki brukowej należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta. W usunięciu zabrudzeń może też pomóc zwykły płyn do naczyń. Należy go rozmieszać z wodą i pozostawić na plamie przynajmniej przez 24 godziny, a następnie spłukać (wodą z węża ogrodowego lub myjki).

Pamiętaj o codziennej pielęgnacji kostki brukowej

Bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja kostki brukowej. Nie oznacza to jednak żadnych skomplikowanych zabiegów. Warto uważać przede wszystkim na plamy, ponieważ niektóre z nich mogą być bardzo trudne do usunięcia w późniejszym terminie. Ważne jest np. natychmiastowe czyszczenie kostki brukowej z oleju silnikowego lub tłuszczu z grilla. Plamę można zasypać piaskiem, a następnie umyć specjalnym preparatem. Z kostki należy też natychmiast usuwać resztki cementu, zapraw czy farb, najpierw zdrapując ich nadmiar, a następnie używając myjki.

Jak dbać o kostkę brukową, by posłużyła Ci jeszcze dłużej?

Po czyszczeniu czy renowacji kostki brukowej warto zastosować impregnat. Dzięki temu w jej powierzchnię nie będą wnikać zanieczyszczenia. Impregnacja zapobiega również pojawianiu się mchu i porostów. To prosty zabieg, który ułatwi pielęgnację kostki brukowej przez kolejne lata.

Jeśli szukasz trwałej i estetycznej kostki na swoją posesję, sprawdź ofertę Betto: https://betto.pl/. Producent ma w swojej ofercie wiele ciekawych wzorów do różnego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *