Leczymy fobie z MojeFobie.pl

Fobie mogą być bardzo różne. Irracjonalny lęk, jaki doskwiera nam w danej sytuacji, może być wywołany bardzo różnymi bodźcami. Raz jest to dana, niezręczna dla nas sytuacja, innym razem przedmiot czy zwierzę. W tym artykule skupimy się na jednej z metod radzenia sobie z fobią i nie będziemy pisać tylko o psychoterapeutach i psychologach. Pomocy poszukamy w… Internecie.

Fobia – co to takiego?

Oczywiście w pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, czym jest fobia. Tak więc w najprostszym tłumaczeniu jest to irracjonalny lęk wynikający z logicznych przesłanek, którego nie potrafimy kontrolować. Jest on dla nas paraliżujący, a nawet wywołuje objawy somatyczne (np. przyspieszony puls, duszności, zawroty głowy, wymioty, biegunka, odrętwienie, omdlenie).

Bardzo często fobia to wynik jakiejś traumy z dzieciństwa, na przykład w wieku niemowlęcym. Okazuje się, że o niektórych sytuacjach możemy sobie przypomnieć w najmniej oczekiwanym momencie. Raz fobia powstaje natychmiast, innym razem lęk pogłębia się i wymyka spod kontroli, co mocno utrudnia normalne funkcjonowanie.

Najczęstsze objawy fobii

Obiekt lęku może być bardzo różny (np. człowiek, sytuacja, przestrzeń, zwierzę). Bodźcem fobii może być strach przed krwią, pająkami, wężami, chorobą lub śmiercią, lęk wysokości, klaustrofobia, lęk przed ciemnością, lataniem, burzami itp.

Jeżeli nie jesteśmy świadomi swojej fobii, uczucie przerażenia ogarnia nas natychmiast. Groźne są też objawy somatyczne, o których wspomnieliśmy wcześniej. Co innego, kiedy jesteśmy świadomi swojej fobii. Wówczas doświadczamy lęku przed lękiem, zdając sobie sprawę z tego, że w każdej chwili możemy znaleźć się w sytuacji zagrożenia. Zdarza się, że fobia jest na tyle silna, że obawiamy się opuścić miejsce zamieszkania, co może doprowadzić do depresji.

Jak leczyć fobię?

Fobia może całkowicie wykluczyć nas ze społeczeństwa, dlatego koniecznie powinniśmy zasięgnąć pomocy specjalisty. Wskazana jest więc terapia psychoterapeuty lub psychiatry, który poza rozmową indywidualną może zalecić udział w zajęciach grupowych i ćwiczenia. Niestety, jedna wizyta u specjalisty to koszt przynajmniej 100 złotych. Jeżeli chcemy brać w nich udział raz w tygodniu, koszty są na tyle wysokie, że mogą mocno nadszarpnąć nasz domowy budżet.

Na szczęście również w tym obszarze pomocy możemy dziś poszukać w sieci. Oczywiście ważne, aby dotrzeć do materiałów specjalistów, w tym przypadku psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Mowa o serwisie MojeFobie.pl, gdzie znajdziemy wiele poradników na temat tego, jak leczyć swoje lęki.

W serwisie znajdziemy merytoryczne poradniki, których z każdym miesiącem przybywa. Coś dla siebie lub swoich bliskich znajdą tutaj osoby szukające wsparcia w zakresie fobii przed zwierzętami, krwią, chorobą, śmiercią, lataniem, fobią społeczną, lękiem wysokości, klaustrofobią, ciemnością i innymi lękami. To jedna z metod, które pozwolą wrócić do normalności i żyć bez panicznego lęku. Co jest kluczowe, za materiały odpowiadają eksperci. Stworzono je na bazie doświadczenia, badań oraz praktyki.

Obecnie Moje Fobie to serwis oparty na mikropłatnościach w formie abonamentu:

  • kwartalny – 13,99 zł miesięcznie;
  • miesięczny – 19,99 zł miesięcznie.

Środki z abonamentu pokrywają koszty prowadzenia witryny i honorarium dla ekspertów z zakresu psychiatrii oraz psychologii, którzy dostarczają niezbędnej wiedzy i współtworzą artykuły w bazie. Dzięki temu to najwyższy poziom rzetelnych i sprawdzonych informacji, w tym zestaw ćwiczeń, które pozwalają zwalczać źródło lęku.

Oczywiście obok dostępu do poradników nadal można wspomagać się bezpośrednimi wizytami w gabinetach specjalistów. Jeżeli nawet pacjent wciąż tego potrzebuje, może zmniejszyć częstotliwość wizyt na przykład do jednej w miesiącu, jednocześnie regularnie wykonując ćwiczenia, które znajdzie w poradniku Moje Fobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *