Przewody z miedzi czy aluminium – jakie wybrać?

Żyjemy w czasach, w których technologia rozwija się wręcz nieustannie, powstają nowe urządzenia, sprzęty, roboty – wszystko po to, by ułatwić nam życie. W dobie ciągłego i niepohamowanego rozwoju, często zapominamy o najbardziej podstawowych elementach współczesnych maszyn – mowa oczywiście o przewodach. Dostarczają one prąd, dzięki któremu nasze smartfony, tablety czy robotyczne odkurzacze mogą działać w sposób, jaki dzisiaj znamy. Jednak same przewody w pewnym sensie są równie skomplikowaną konstrukcją, co współczesne procesory, nie pod względem technologicznym oczywiście – jednak bez wynalazku jakim był przewód, nie mieli byśmy współczesnych superkomputerów czy elektrycznych samochodów.

Pytanie brzmi więc, z czego powinniśmy robić przewody, by dostarczały możliwie najwięcej energii elektrycznej, były jak najtrwalsze i w pełni bezpieczne?

Jak się okazuje możliwości mamy dwie – mianowicie miedź lub aluminium, jednak na którą powinniśmy się zdecydować?

Przewody aluminiowe – czym się charakteryzują?

Ich stosowanie uzasadnia się w głównej mierze niskimi kosztami materiału – są nawet czterokrotnie tańsze od miedzianych odpowiedników. Ich zaletą jest waga, która jest znacznie mniejsza niż w przypadku miedzi, jednak są też dużo słabszym przewodnikiem elektryczności, przewodzą bowiem nawet o 50% mniej energii niż kable miedziane. Dlatego też, by osiągnąć podobny efekt przewodnictwa bez nadmiernego przegrzewania się, powinny mieć nawet o połowę większy przekrój.

Kolejną wadą aluminium, jest powstawanie tzw. zjawiska pełzania żył – nie są one bowiem zbyt elastyczne i w wyniki nacisku energii elektrycznej przewody z tego materiału, mogą odkształcać się, co z kolei zwiększa opór i sprzyja niebezpiecznemu nagrzewaniu się sprzętu.

Najczęstsze  zastosowanie znajdowały w budynkach mieszkalnych, jednak już od dłuższego czasu zaprzestaje się ich wykorzystania – nie pozwalają bowiem na korzystanie ze współczesnych urządzeń elektrycznych takich jak kuchenki czy mikrofalówki, które wymagają znacznie większych dawek energii.

Dziś, jeżeli już wykorzystuje się aluminium jako materiał na przewody, to tylko w sytuacji gdy przydaje się jego waga – czyli w instalacjach, w których grubość przewodów wynosi więcej niż 16mm2, można bowiem osiągnąć aż 70% mniejszą masę.

Przewody miedziane najlepszym rozwiązaniem

Wykonanie instalacji elektrycznej z wykorzystaniem miedzianych kabli, jest dużo łatwiejsze, a co ważniejsze bezpieczniejsze – miedź ma bowiem dużo większą elastyczność, a przewody nie ulegają uszkodzeniu podczas wyginania czy skręcania. Nie bez znaczenie pozostaje też przewodnictwo elektryczne, w którym miedziane przewody ustępują jedynie znacznie droższemu srebru.

Dużo łatwiejsza będzie też modernizacja czy rozbudowa układu, w którym wykorzystano kable miedziane. Obwód, w którym wykorzystano standardowe trzyżyłowe przewody (3×2,55mm), może składać się nawet z 10 gniazd, dlatego przy standardowym wykorzystaniu (w domach czy biurowcach), zostaje nam sporo miejsca na przyszłe innowacje. Trzeba jednak pamiętać, że przewody miedziane, będą dużo droższe.

MS
Przewody z miedzi i aluminium znajdziesz na: http://velcom.com.pl/elementy/KABEL/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *