Maluchy rozwijają się w ekspresowym tempie. Ich potrzeby w pierwszych miesiącach życia zmieniają się również intensywnie, zwłaszcza w kwestii żywienia. Zupełnie czego innego wymagają bowiem niemowlęta w drugim lub trzecim miesiącu życia niż maluchy mające 8 miesięcy.
Jak powinno się zatem wprowadzać zmiany do jadłospisu dziecka? Kiedy można rozpocząć karmienie stałymi pokarmami w pozycji siedzącej? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Karmienie w pierwszych 6 miesiącach życia – mleko to podstawa
W pierwszym 6 miesiącach życia dziecka głównym składnikiem diety powinno być mleko – matki lub modyfikowane. Pokrywa ono zapotrzebowanie maluchów na kalorie i wszelkie składniki odżywcze.
Jest to także pokarm łatwo przyswajalny, z którym dziecko bez trudu jest w stanie sobie poradzić, zanim dojdzie do wystarczającego poziomu rozwoju.
Najczęściej do 3. miesiąca życia maluch nie jest bowiem w ogóle gotowy na przyjmowanie stałych pokarmów. W wielu przypadkach traktuje je jako ciała obce, które trzeba natychmiast wypluć. Warto też pamiętać, że w tym okresie układ pokarmowy dziecka nie wydziela jeszcze wszystkich enzymów niezbędnych do trawienia stałych pokarmów. W takiej sytuacji włączenie do diety niewłaściwych składników może doprowadzić na przykład do bólu brzuszka.
Rozwój dziecka ok. 6 miesiąca życia
Mniej więcej po ukończeniu 6. miesiąca życia dochodzi do intensywnego rozwoju malucha. W tym okresie zaczyna się on coraz mocniej poruszać i aktywnie poznawać otaczający go świat. W związku z tym wymaga znacznie więcej energii i różnych składników odżywczych (w tym na przykład żelaza). A samo mleko nie jest już w stanie zaspokoić rosnących potrzeb.
Jest to zatem okres, gdy zaczyna się z wolna poszerzać dietę niemowlaka o nowe produkty. Co się do nich zalicza? Mogą to być rozmaite papki i zupki, a z czasem także żywność o stałej konsystencji.
Kiedy można wprowadzić żywność stałą do diety dziecka?
Przyjmuje się, że stałe pokarmy podaje się dzieciom, które są w stanie już samodzielnie siedzieć. Nie zaleca się karmienia stałymi produktami maluchów leżących. Może to bowiem prowadzić do groźnego zadławienia.
W wielu przypadkach próba wcześniejszego wdrożenia stałych produktów jest to zbyt wczesny moment, a dziecko może po prostu nie być jeszcze na odpowiednim etapie rozwoju, by samodzielnie je przeżuwać i połykać.
Warto zatem obserwować malucha i zwracać uwagę na jego reakcję. Pozwala to łatwo wychwycić odpowiedni moment, kiedy niemowlak będzie w stanie już samodzielnie poradzić sobie z pokarmami o konsystencji innej niż mleko lub papka.
Dlaczego wprowadzenie stałych produktów jest tak ważne?
Rozszerzenie diety o produkty stałe to ważny moment w rozwoju dziecka. Dlaczego? Maluch otwiera się wówczas na zupełnie nowe doznania i smaki. Równocześnie intensywnie rozwija mięśnie twarzy, co przyda się niezmiernie przy późniejszej nauce mówienia.
Dzieci, które są karmione według metody BLW, poprzez samodzielne jedzenie poprawiają koordynację oraz precyzję ruchów. Okazuje się zatem, że spożywanie codziennych posiłków wpływa na ogólny rozwój szybko rosnącego malucha.
Jak karmić dzieci?
W pierwszych miesiącach życia maluchy karmi się najczęściej w pozycji półleżącej. Gdy w diecie pojawiają się pokarmy stałe takie rozwiązanie przestaje być praktyczne, a w wielu przypadkach bywa po prostu niebezpieczne.
Stąd też najczęściej wykorzystuje się dedykowane krzesełka do karmienia. Należy pamiętać, że taki mebel można zastosować wyłącznie w przypadku dzieci, które już samodzielnie siedzą.
Krzesełko trzeba dobrać do indywidualnych potrzeb malucha. Musi ono być stabilne i zapewniać odpowiednie podparcie dla pleców i stóp. Warto postawić na modele z podstawkami do karmienia, na których kładzie się talerzyk z jedzeniem, kubek lub butelkę z napojem.
Karmienie samodzielne czy BLW?
Metod karmienia jest naprawdę wiele. Spore grono rodziców podaje po prostu posiłki maluchom na łyżeczce. Dotyczy to zarówno papek, jak i produktów stałych.
Ciekawym rozwiązaniem jest metoda BLW, która polega na tym, że dziecko je samodzielnie i może wybierać, jakie składniki chce w danym momencie włożyć do buzi. Stymuluje to rozwój koordynacji malucha, poprawia jego zdolności manualne oraz poszerza doświadczenia organoleptyczne.
Karmienie dziecka – zawsze bezpieczne składniki
Dietę dziecka należy poszerzać stopniowo, wprowadzając do niej nowe składniki zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. W ten sposób dostarcza się maluchom wszystkich, cennych składników, minimalizując ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych alergii pokarmowych, o które naprawdę nie jest trudno.
***
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o sprzętach do karmienia dzieci? Na stronie: https://www.Wozki-Foteliki.pl znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.