Dentofobia – czym jest i jak sobie radzić

Dentofobia to strach przed dentystą i różnego rodzaju zabiegami stomatologicznymi. Jego podstawowym źródłem jest trauma po bolesnym leczeniu, ale coraz częściej wskazuje się na rolę rodziców i mediów w kreowaniu tego lęku. Profilaktyka i stopniowe przyzwyczajanie się do zabiegów dentystycznych pozwalają się z nim oswoić.

Przyczyny dentofobii

Strach przed dentystą zwykle jest związany ze złymi doświadczeniami i bolesnymi zabiegami. Jednak nawet po leczeniu zębów w narkozie może wykształcić się dentofobia, ponieważ wywołuje ją nie tylko ból. Bardzo duży wpływ ma także postawa samego dentysty – brak zainteresowania z jego strony, dystans i chłód skutecznie zniechęcają do kolejnych wizyt. Pośrednią, ale wciąż ważną przyczyną, jest wpływ otoczenia na wyobrażenie o wizycie w gabinecie dentystycznym. Może wyglądać w różny sposób – słuchanie o złych doświadczeniach innych ludzi sprawia, że osoba zaczyna tworzyć wizję przyszłej wizyty, która jest równie traumatyczna i bolesna. Najczęściej w ten właśnie sposób dentofobia rozwija się u dzieci, które nie mając jeszcze własnych doświadczeń z dentystą, opierają swoją wizję na tym, co usłyszą od innych. Nie bez znaczenia jest także to, jak wizerunek dentysty jest przedstawiany w kreskówkach i filmach – często wizycie u niego towarzyszy atmosfera rodem z kina grozy.

Bywa także, że uprzedzenie do dentysty wynika z doświadczeń, które nie mają nic wspólnego z chorobami zębów, np. osoba może mieć traumę po pobycie w szpitalu i lekarz każdej specjalności, a także specyficzny zapach lekarstw kojarzy się jej negatywnie.

Leczenie i profilaktyka dentofobii

Żeby poradzić sobie z dentofobią, należy przede wszystkim wybrać dentystę, który ma odpowiednie podejście do pacjenta – najlepiej opierać się na opiniach zaufanych osób. W przypadku silnego lęku praktykuje się leczenie zębów w narkozie – w ten sposób można bezstresowo i bezboleśnie usunąć wiele ubytków podczas jednej wizyty. Coraz więcej nowoczesnych gabinetów proponuje także podawanie podczas wizyty gazu rozweselającego, dzięki czemu zmniejsza się napięcie, a samo leczenie zaczyna się kojarzyć pozytywnie. W zmniejszeniu stresu pomoże też stosowanie technik relaksacyjnych i wypicie przed wizytą ziół uspokajających.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka i kształtowanie postawy od dziecka. Rodzice nie powinni straszyć dentystą, a raczej od małego zabierać pociechę na wizyty kontrolne, podczas których będzie się oswajało z gabinetem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *