Płyta fundamentowa – ciepła alternatywa dla tradycyjnych fundamentów

[REKLAMA]

Płyty fundamentowe to alternatywa dla tradycyjnych fundamentów, która zyskuje coraz większą popularność. Są rozwiązaniem energooszczędnym, które sprawdzi się nawet na trudnym podłożu. 

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to jednolita powierzchnia wykonana z betonu, zbrojona siatką oraz prętami. Zapewniając właściwie przenoszenie obciążeń, pełni funkcję fundamentów, a ponieważ nie posiada łączeń, obciążenia wynikające z ciężaru budynku rozkładane są równomiernie na całej jej powierzchni. To dzięki temu stanowi bardzo dobrą podporę. Pozwala to również uniknąć pękania ścian, które zdarza się podczas osiadania budynku postawionego na fundamentach tradycyjnych. Przeważnie ma ona grubość do 20 cm, nie wymaga więc głębokich wykopów. Ze względu na swoje właściwości, płyta fundamentowa stosowana jest na trudnych gruntach i o niskiej stabilności. 

Ciepła płyta fundamentowa – co to jest?

W związku z tym, że płyta fundamentowa może być wyposażona w system grzewczy, jest polecana do inwestycji energooszczędnych. Wewnątrz płyty zatapia się system rurek i kanałów, który zasilany jest odpowiednim źródłem ciepła. Pompa lub wentylator umieszczane są wewnątrz zamkniętego obiegu, co zapewnia właściwą cyrkulację. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć poziom wilgotności w budynku, zapewnia komfort cieplny i stabilną temperaturę. Na rynku dostępnych jest kilka typów nośników ciepła, do najpopularniejszych należą powietrze i woda. Ciepłą płytę fundamentową należy otoczyć warstwą styropianu, co dodatkowo poprawia izolację cieplną budynku. 

Jakie są zalety ogrzewanej płyty fundamentowej? 

Decydując się na płytę fundamentową, nie trzeba wykonywać czasochłonnych prac ziemnych, co znacząco przyspiesza prace budowlane. Duża nośność płyty zapobiega osiadaniu budynku i eliminuje problem pękających ścian. Obciążenia są rozkładane równomiernie na całej jej powierzchni. Ciepła płyta fundamentowa watradom.pl zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną oraz równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia, co pozwala na bardziej ekonomiczne ogrzewanie domu. Można ją zastosować w niemal każdych warunkach, nawet tam, gdzie tradycyjne fundamenty liniowe wiązałyby się z wysokim ryzykiem niszczenia konstrukcji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *