Skuteczne zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniami na paletach

[REKLAMA]

Pojęcie paletyzacji jest kluczowe, aby zrozumieć, co jest najważniejszym celem szeroko pojętych działań logistycznych. Zadaniem podmiotu wysyłającego ładunek jest bowiem dostarczenie go w całości do klienta i to w taki sposób, aby trudy transportu nie obniżyły wartości ładunku.

Zabezpieczanie ładunku – dlaczego jest tak ważne?

Dbanie o bezpieczeństwo ładunku jest kluczowe nie tylko ze względu na relacje między dostawcą a odbiorcą, ale wynika też z konieczności ochrony osób, mienia i środowiska. W tym celu organy ustawodawcze wprowadziły m.in. takie zapisy, jak:

  • ustawa Prawo o ruchu drogowym,
  • norma unijna PN-EN 12195.

Paletyzacja to proces, w którym ładunek znajdujący się na palecie jest odpowiednio zabezpieczany głównie przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. W dalszej części artykułu opiszemy proces zabezpieczania zapakowanego w ten sposób ładunku.

Jak zabezpieczyć paletę podczas przewozu?

Zabezpieczanie palety należy rozpocząć od zastosowania specjalnych worków i kapturów. Dzięki nim zawartość palety jest chroniona przed zderzeniem. Kaptury foliowe są produkowane pod wymiar ładunku umieszczonego na palecie. Dzięki temu gruba warstwa polietylenu (często wypełniona bańkami z powietrzem) chroni towar przed uszkodzeniem.

W trakcie transportu wykorzystuje się również specjalne przekładki foliowe. Są to wypełnione powietrzem elementy wykonane z tworzywa sztucznego, które absorbują oddziaływania pomiędzy paletami. Dzięki temu ładunek jest chroniony przed uszkodzeniami spowodowanymi:

  • przesuwaniu się palety,
  • przeciążeniami oddziałującymi na ładunek,
  • czynnikami zewnętrznymi (np. deszcz, śnieg).

Przekładka i kaptur foliowy a stretch

Warto też dodać, że osłony wykonane z folii spełniają podobne zadanie co folia stretch. Różnica polega przede wszystkim na sposobie aplikacji. Folia stretch jest materiałem rozciągliwym, który można owinąć wokół ładunku. Aby jednak miał być on szczelnie opatulony i zabezpieczony, konieczne jest zastosowanie kilku warstw folii. W przypadku przekładek i kapturów nie jest to konieczne. Aplikacja ww. rozwiązań polega na ich nałożeniu na ładunek bądź włożeniu pomiędzy zawartość palet. Dzięki temu rozwiązaniu czas zabezpieczania przewożonego towaru trwa znacznie krócej, co w dalszej perspektywie ma wpływ na obniżenie kosztów związanych z logistyką.

Firma le-mar.pl zajmuje się produkcją i dostarczaniem rozwiązań stworzonych z myślą o logistyce. To dzięki niej powstają funkcjonalne przekładki i kaptury, które odgrywają ogromną rolę w zachowaniu integralności ładunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *